HZS Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský

Policejní pyrotechnici před silvestrovskými oslavami upozorňují na možná rizika a nebezpečím devastujících úrazů

ČESKO – Každým rokem při oslavách spojených při loučení se starým rokem a s příchodem roku nového používají někteří lidé mimo jiné i zábavnou pyrotechniku… UPOZORŇUJEME, ŽE ČLÁNEK OBSAHUJE DRASTICKÉ FOTOGRAFIE! NEMĚLI BY ČÍST LIDÉ SLABŠÍ POVAHY NEBO DĚTI!

Používání této pyrotechniky pro zábavné účely má však i svá pravidla, na která by neměli občané v žádném případě zapomínat. Především by se měli těmito pravidly řídit při manipulaci s touto pyrotechnikou a neopomínat na bezpečnost, která je velmi důležitá.

Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Z těchto důvodů je vždy třeba postupovat dle návodu.  Při nákupu doporučujeme se vyhnout pochybným prodejcům, kteří mohou prodávat neschválené a závadné zboží, které může být i neověřené. V takových případech se může jednat o pyrotechniku vyrobenou amatérskou formou, která je velmi nebezpečná.

Nebezpečí úrazu může také hrozit na místech, kde se sejde větší počet osob, které přinesenou pyrotechniku a odpalují ji mezi sebou bez ohledu jeden na druhého. Z důvodu bezpečnosti by se těchto atrakcí s pyrotechnikou neměly účastnit děti. Na tato hromadná setkání se zábavnou pyrotechnikou by lidé neměli vodit ani své psy.

Nejen hasiči, ale i lékaři varují před nesprávnou a nebezpečnou manipulací se zábavní pyrotechnikou! Každoročně záchranáři evidují řadu případů, kdy odpálené světlice nebo dělbuchy doslova utrhají prsty, dlaně nebo i celé ruce!

A jak takové řádění nebezpečné zábavní pyrotechniky může i dopadnout? Šokující snímky nyní kolují internetem z archivu chirurga Jakuba Miletína z kliniky plastické chirurgie… Právě z preventivních důvodů jsme se rozhodli šokující a doslova otřesné snímky devastujících zranění rukou zveřejnit na našem webu, jako odstrašující případ pro ty, kteří se během dneška rozhodnou oslavit Silvestra zábavní pyrotechnikou! I takto totiž dopadli lidé, kteří neodborně manipulovali s nebezpečnou zábavní pyrotechnikou! Snad to mnohé odradí od odpalování zábavní pyrotechniky!

FOTOGALERIE Z CHIRURGICKÉ KLINIKY…

Jak předejít vážnému zranění při používání pyrotechniky?

–  zábavnou pyrotechniku nakupovat ve stálých prodejnách, nikoli u stánků na tržišti, i když zboží zde splňuje všechny podmínky k prodeji, neboť vlhkost a mráz ho může poškodit a znehodnotit

–  nekupovat zboží, na kterém chybí návod v českém jazyce, označení výrobce nebo dovozce, označení  třídy nebezpečnosti, číslo povolení k prodeji a datum použitelnosti

–  výrobky kupovat jen v původním balení výrobce, pokud je zboží přebalené, je lepší ho nekupovat

–  při používání a manipulaci se vždy řídit návodem

–  při manipulaci s pyrotechnikou nikdy nemířit na sebe ani další osoby

–  s pyrotechnikou nemanipulovat pod vlivem návykových látek

–  v žádném případě nepoužívat amatérsky vyrobené různé pyrotechnické předměty

–  kupované výrobky se nikdy nesnažit doma ještě vylepšit, riziko úrazu je příliš velké

–  pyrotechniku nesvěřovat nikdy do rukou dětem

–  upozornit především děti, aby nesbíraly nevybuchlou pyrotechniku včetně petard

– připomenout dětem, že nemají s pyrotechnikou manipulovat a upozornit je na nebezpečí.

Rozdělení pyrotechnických výrobků – zábavní pyrotechniky

 Do kategorie F1 patří velmi málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 15 let. Je třeba dodržet bezpečnou vzdálenost od hořlavých materiálů a lidí zpravidla minimálně 1 metr (Na bezpečnou vzdálenost nesmí úroveň hluku přesáhnout 120 dB). Nepatří sem petardy, baterie petard, zábleskové petardy a baterie zábleskových petard. Bouchací kuličky nesmí obsahovat víc než 2,5 mg třaskavého stříbra. Patří sem i výrobky, které lze za dodržení návodu použít pouze uvnitř obytných budov.

 V kategorii F2 jsou zařazeny málo nebezpečné výrobky, prodejné osobám starším 18 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 8 metrů. Tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na omezených plochách.

 Do kategorie F3 patří výrobky, představující středně velké nebezpečí. Jsou prodejné osobám starším 21 let. Bezpečná vzdálenost činí zpravidla minimálně 15 metrů. I tyto výrobky jsou určeny pouze pro venkovní použití na otevřených prostranstvích.

 Do kategorie F4 patří výrobky, představující velké nebezpečí. Používat je mohou pouze osoby s osvědčením o odborné způsobilosti pro zacházení s pyrotechnickými výrobky, které vydává Český báňský úřad, jako správní orgán v oblasti výbušnin.

Smrt, devastující zranění, těžké popáleniny, rozsáhlý požár – to vše způsobuje zábavní pyrotechnika! 

Zvláštní kategorií je divadelní pyrotechnika a ostatní pyrotechnické výrobky. Výrobce může uvádět na trh pouze pyrotechnické výrobky, splňující základní bezpečnostní požadavky, prokázané posouzením shody (odzkoušením). V ČR tuto činnost vykonává Český úřad pro zkoušení zbraní a střeliva. Výrobce na schválený pyrotechnický výrobek musí umístit označení „CE“ (Conformité Européenne) a český návod k bezpečnému použití.

Ověřovací označení „CE“ (Conformité Européenne)

Již pouhé rozebíraní a úpravy těchto výrobků mohou mít fatální důsledky. Hrozí nejen újma na zdraví či poškození majetku neočekávaným výbuchem citlivých výbušných komponentů v průběhu rozebírání. Nedovolenou úpravou či použitím výbušných komponentů pyrotechnického výrobku se můžete dopustit trestného činu nedovoleného ozbrojování dle § 279 odst. 3 zákona č.40/2009 Sb. trestní zákon, za který může být pachatel potrestán odnětím svobody na šest měsíců až pět let.

V případě použití pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní smrt jiné osoby, se může dopustit trestného činu usmrcení z nedbalosti (§ 143 trestního zákona), v případě zranění jiné osoby, trestného činu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 147 trestního zákona) nebo ublížení na zdraví z nedbalosti (§ 148 trestního zákona). Obdobně při vzniku škody na majetku způsobené odpálením pyrotechnického výrobku se může osoba dopustit trestného činu poškození cizí věci dle § 228 trestního zákona.

Použitím pyrotechnického výrobku způsobem, kterým osoba zapříčiní ohrožení života a zdraví osob nebo nebezpečí vzniku škody na majetku (např. odpálením pyrotechnického výrobku na veřejně přístupném místě v bezprostřední blízkosti jiných osob) se může dopustit trestného činu obecného ohrožení z nedbalosti dle § 273 trestního zákona.

Je důležité si také uvědomit, že ve všech výše uvedených případech jste odpovědní nejen z hlediska trestněprávního, ale též z hlediska občanskoprávního, kdy poškozeným vůči pachatelům vzniká nárok na náhradu škody, která se může pohybovat v řádu milionů korun!

V posledních letech se zábavná pyrotechnika stala velmi populární a při oslavách ji používá stále více osob. Z těchto důvodů je třeba dodržovat určená pravidla a vždy podle nich manipulovat se zábavnou pyrotechnikou a dbát nejen na svoji bezpečnost, ale všech lidí ve svém okolí.

Několik vteřin neopatrnosti může zcela změnit váš život, i život lidem ve vašem okolí!

Alkohol a jiné drogy k pyrotechnice nepatří! Jakákoliv manipulace se zábavní pyrotechnikou pod vlivem zakázaných látek by mohla mít fatální následky.

Pyrotechnické výrobky (zábavní pyrotechniku) používejte vždy na místě, kde nedojde k ohrožení osob a věcí, užívejte je pouze k účelu, ke kterému jsou vyrobeny a zásadně jen způsobem, který stanoví výrobce v přiloženém návodu. Výrobky vždy pořizujte s rozmyslem. Zkontrolujte, zda zábavní pyrotechnika prošla řádným testováním bezpečnosti, jestli splňuje veškeré stanovené technické požadavky a obsahuje úplný návod k používání v češtině!

K nákupu zábavní pyrotechniky přistupujte vždy velmi ohleduplně a pořizujte ji v prostorách, která jsou vhodná pro uskladňování těchto věcí a v místech, kde vám specializovaní obchodníci budou schopni a ochotni poradit.

Po pořízení výrobky ukládejte vždy bezpečně mimo dosah dětí! Přečtěte si důkladně návod k použití a držte se těchto podmínek! Některé výrobky zábavní pyrotechniky je zapotřebí ještě před odpálením řádně zajistit proti překlopení, a aby odpalované části směřovaly vzhůru do volného a vždy bezpečného prostoru! Pamatujte, že pyrotechnické slože, obsažené v pyrotechnických výrobcích mohou mít při hoření teplotu až několik tisíc stupňů celsia!

Pozor na vlhkost! Zábavní pyrotechnika je vyráběna z papíru, který vlivem vlhkosti ztrácí svoji pevnost a při odpalu může dojít k roztržení a výmetu hořících částí do nepředvídatelných směrů.

Velmi důležité je pokud při odpalu selhá výrobek, vyčkejte minimálně 10 minut!!! (nebo dle návodu i více), než začnete s pyrotechnickým výrobkem znovu manipulovat! Nedodržení této zásady, je nejčastější příčinou úrazů způsobených zábavní pyrotechnikou! Selhanou pyrotechniku bezpečně zlikvidujte v souladu s návodem k použití.

Nedodržením těchto několika základních zásad můžete přivodit sobě nebo jiným lidem vážné zranění s doživotními následky, nebo dokonce i zranění smrtelná.

Zdroj: HZS ČR
a Policie ČR
Foto: archiv Jakuba Miletína
Internet

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář