Auto-Moto Cestování Doprava Finance Jihočeský Jihomoravský Karlovarský Královehradecký Krimi Kultura Liberecký Moravskoslezský Olomoucký Pardubický Plzeňský Policie Politika Praha Složky IZS Středočeský Technika Ústecký Vysočina Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zlínský Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Start Driving učí mladé řidiče, jak se lépe pohybovat na silnicích. Zapojit se mohou i jejich rodič

ČESKO – Mladí řidiči se i letos mohou zdokonalovat ve svých dovednostech na speciálních bezplatných kurzech. Umožní jim to další ročník projektu Start Driving, který se uskuteční na více než šedesáti místech po celé České republice. Do kurzů se mohou zapsat i jejich rodiče. Součástí projektu jsou také lekce pro učitele autoškol a zkušební komisaře.

Hlavními částmi kurzu jsou výcvik ve zdokonalení řidičských dovedností ve skutečném silničním provozu, zvládání rizikových situací na polygonu nebo přednáška dopravního policisty.  Nedílnou součástí je i dopravně psychologický seminář. V tomto roce je navíc projekt zaměřen také na zapojení rodičů. Ti tak mohou absolvovat se svým synem či dcerou další část přípravy do jejich řidičského života a přihlásit se do stejného kurzu.

Projekt je určen pro začínající řidiče po autoškole ve věku 18 až 24 let. Lekce je možné absolvovat pouze s vlastním autem, může v něm však být i další osoba (sourozenec, rodič, prarodič a podobně). Kurzy probíhají od 8:00 do 16:30 (prezence účastníků začíná v 7:30).

Celkem se letos po celé České republice uskuteční 66 kurzů, které jsou pro účastníky zdarma. Jednotlivé termíny a přihlášky na ně najdete zde.

Na polygonu i v ostrém provozu

Účastníci si v části bezpečné jízdy na polygonu vyzkoušejí řešení nestandardních situací. Součástí programu jsou také jízdy v provozu s důrazem na rozpoznávání rizik, které mohou během cesty za různých okolností nastat.

„Hlavní myšlenkou, kterou budou lektoři frekventantům kurzů předávat, jsou poznatky, že je lepší se do krizové situace v provozu vůbec nedostat. Kurzy jim také napomohou uvědomit si řidičské limity jich samotných i jejich automobilů,“ uvádí Roman Budský z Platformy VIZE 0, která usiluje o větší bezpečnost na silnicích.

Záměr projektu vychází z toho, že současný systém výuky v autoškolách je zaměřený hlavně na předávání znalostí právních norem a zvládání základních dovedností. To ale už dávno neodpovídá moderním trendům, protože takový přístup dostatečně nezohledňuje nevyzrálost mladých řidičů, jejich schopnost předvídat rizika a volit strategii jízdy odpovídající jejich dovednostem. Právě to jsou oblasti, na které cílí obsah programu Start Driving.

Nový systém přípravy

 „Start Driving jinými slovy zhmotňuje nový systém přípravy řidičů. Tedy, aby se mladým začínajícím řidičům dostálo co nejvíce znalostí, dovedností a zkušeností v prvních fázích jejich řidičského života, tak aby jejich jízda nebyla metodou pokusů a omylů, které často končí tragicky. Zájem o kurzy nám dává pozitivní signály o tom, že veřejnost efektivnější přípravné či následné vzdělávání začínajících řidičů vnímá jako potřebnou záležitost,“ říká Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR.

Jak dodává, zavedení těchto modelů v zahraničí, například v Rakousku, má prokazatelné výsledky. Z dotazníkových průzkumů asociace navíc vyplývá, že 58 % absolventů by uvítalo oficiální spolujízdy s jejich rodiči

Součástí projektu je také 12 kurzů pro učitele autoškol a zkušební komisaře, kteří pak budou ovlivňovat během výcviku v autoškole desetitisíce nových řidičů.

Projektu Start Driving dal záštitu ministr dopravy Martin Kupka. Kromě Asociace autoškol ČR a Asociace center pro zdokonalovací výcvik řidičů se do něj zapojili i další partneři, například Asociace dopravních psychologů ČR, Platforma VIZE 0, Policie ČR nebo BESIP.

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz