Auto-Moto Ústecký Z domova Zprávy podle krajů

Při cestě do hor může mást dopravní značení, vždy používejte rozum

Most – Pravidla silničního provozu ve vyhlášce 294/2015 Sb. jednoznačně říkají, že platnost svislých dopravních značek zakazujících, omezujících nebo přikazujících je ukončena nejbližší křižovatkou nebo příslušnou dopravní značkou.

Při cestě do hor se vám ale nejspíš stane, že po minutí značky Zimní výbava projedete několik křižovatek, aniž by za nimi byla značka znovu osazena. Teoreticky by vám v takovém úseku nehrozil žádný postih, i kdybyste zimní výbavu neměli. Chybějící dopravní značení odhalil instruktor kurzů bezpečné jízdy mosteckého autodromu Jiří Patera.

„Platnost příkazových značek dříve rušila až stejná značka s výrazným červeným pruhem odkazujícím na konec úseku, v němž bylo nutné příkaz dodržet. Silničáři se zjevně starými pravidly řídí dál, ověřil jsem si to při průjezdu úseků v Krušných horách na Mostecku. Přesto věřím, že řidiči dají na zdravý rozum a v tomto období budou na horách používat výhradně zimní obutí auta se správnou hloubkou dezénu, označené M+S,“ uvedl Patera.

Upozornil i na další aspekty jízdy v zimním období, například sníženou viditelnost. „V souladu se silničním zákonem musí mít každé motorové vozidlo za jízdy rozsvícena obrysová a potkávací světla nebo světla pro denní svícení. Vzhledem k časnému stmívání nyní doporučujeme rozsvítit hned při rozjezdu potkávací světla,“ zdůraznil instruktor.

Řidič by podle něj neměl zapomínat v těchto dnech ani na kontrolu tlaku v pneumatikách, kontaktů akumulátoru, nemrznoucí kapaliny v ostřikovačích. „Je určitě dobré mít ve voze škrabku, rozmrazovač, rukavice a zimní bundu,“ doplnil.

„Do roku 2018 si dejme předsevzetí, že budeme jezdit pozorně, ohleduplně a budeme se chovat kamarádsky k ostatním účastníkům silničního provozu. Kamarádským chováním mám na mysli situace, kdy se snažíme nesobecky pomoci druhým. Například když vidíme, že auto před námi má špatně upevněný náklad na střeše a hrozí jeho pád, uděláme vše pro to, abychom jeho řidiče na problém upozornili, aby stihl včas a bezpečně zastavit,“ vysvětil Jiří Patera.

Jak předcházet krizovým situacím způsobeným nástrahami počasí učí kurzy bezpečné jízdy. Společnost AUTODROM MOST nabízí kurzy přizpůsobené mužům, ženám, mladým začínajícím řidičům či rodinám. Po teoretické části v učebně si při praktické výuce každý může vyzkoušet brzdění a vyhýbací manévry na suché, mokré nebo velmi kluzké vozovce, připomínající sníh či námrazu. Je to jedinečná příležitost auto si pořádně osahat, seznámit se s jeho limity a poznat také své reakce a možnosti.

Autor: Jan Foukal

Tomáš Pitterling
Ředitel redakce tomas.pitterling@jvpress.cz

Napsat komentář