Finance Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

ČEZ ESCO a realizace významné zakázky v novém závodě nadnárodního výrobce automobilových dílů BENTELER Automotive

KLÁŠTEREC NAD OHŘÍ – Patnáct domácích i zahraničních investorů podnikajících v nejrůznějších průmyslových odvětvích, působí v klášterecké Průmyslové zóně Verne. Pracovní uplatnění zde zatím našlo více než 2 000 zaměstnanců nejen z Klášterce nad Ohří a okolí, ale třeba i ze vzdálenějšího Mostu. Nejnovějším přírůstkem, v němž najdou uplatnění další stovky zájemců o práci, je společnost BENTELER Automotive, nadnárodní výrobce automobilových dílů. V případě realizace kláštereckého závodu získala významnou zakázku ČEZ ESCO. Tou je dodávka, montáž a provozování zařízení na výrobu stlačeného vzduchu a chladu a desetiletý kontrakt na dodávku těchto komodit. Realizaci zakázky se ujala firma ČEZ Energetické služby, dceřiná společnost ČEZ ESCO.

Strojírenský areál Benteler o rozloze čtyř hektarů se nachází v průmyslové zóně Verne u Klášterce nad Ohří a práci v něm najde až 700 zaměstnanců. Společnost ČEZ ESCO v novém závodě vybudovala technologii stlačeného vzduchu o instalovaném příkonu 600 kW, s možností rozšíření kapacity strojovny až o 50 %, a technologii výroby chladu o nominálním výkonu 2 250 kW s plánovaným navýšením o 450 kW. Dále v závodu instalovala rozvody chladu a dvě chladicí věže s celkovým jmenovitým výkonem 6 700 kW.

„Zákazníkovi dodáváme stlačený vzduch a chlad jako službu. To znamená, že ušetří na vstupních investičních nákladech za technologie a neřeší servis a provozování celého systému,“ říká ředitel pro průmyslovou energetiku v ČEZ ESCO Michal Židek. „Instalované technologie jsou nejmodernější svého druhu a mají oproti standardnímu řešení výrazně nižší provozní náklady.“

Nová realizace dokazuje ambici společnosti BENTELER v oblasti udržitelnosti, a zacházení s potřebnými cennými zdroji pro výrobu. Související odpovědností a otázkami pečlivého využívání těchto zdrojů a ochranou životního prostředí se firma zabývá velmi vážně. Jde zejména o efektivní výrobní procesy a ekologické technologie vyrábějící pro zákazníky a chránící životní prostředí. Firma se kromě toho aktivně podílí na životě v lokalitách, kde má výrobní závody. Jde o dobré sousedské vztahy a společnou budoucnost, a to jak v případě nového závodu v Klášterci i v dalších více než 70 závodech po celém světě.

O výrobu stlačeného vzduchu se stará čtveřice kompresorů pracujících na dvou tlakových úrovních 8,5 a 19 bar. BENTELER využívá stlačený vzduch standardně jako zdroj energie pro pneumatické nářadí, upínky a lineární pohony. V závodu v Klášterci ho však ve velké míře používá i při provozu moderních laserových obráběcích center. Ta paprskem ořezávají kontury výlisků z vysokopevnostních ocelí, které následně tvoří prvky pasivní bezpečnosti skeletu osobních automobilů. Zákazníci společnosti BENTELER těží z nejvyšší úrovně inženýrských a výrobních znalostí – dosažení dokonalosti v systémových řešeních.

Srdcem systému chlazení je pět strojů osazených turbínovými kompresory Turbocor, které se vyznačují nízkou spotřebou energie, vysokou efektivitou a spolehlivostí provozu, což je pro tento typ výroby zásadní. I výpadek provozu v řádu několika hodin má v sektoru automotive za následek ztrátu v řádech milionů korun.

„Pro nás je zásadní, aby provoz instalovaného zařízení byl efektivní, spolehlivý a hospodárný. Celý výrobní komplex byl navržen s ohledem na co nejlepší poskytování služeb našim zákazníkům,“ říká výkonný viceprezident pro region severní a východní Evropy divize BENTELER Automotive Petr Marijczuk. „Máme rekuperační systémy pro rekuperaci tepla, energeticky účinné osvětlení a také odpadní teplo z kompresorů. Očekáváme, že odpadní teplo z továrny bude pokrývat většinu potřeb zařízení pro vytápění a ohřev vody. Vedle finančního hlediska máme na paměti také ekologické aspekty a snažíme se o zanechání co nejmenší možné uhlíkové stopy. Při vývoji řešení totiž dbáme na celospolečenské zájmy a životního prostředí.“

Firma BENTELER působí v klášterecké průmyslové zóně Verne. Ta vznikla v devadesátých letech 20. století z aktivity ČEZ, který uskutečnil rekultivační projekt v lokalitě bývalého úložiště popelovin Elektráren Prunéřov. Vznikla tak zóna o rozloze 140 hektarů, přičemž pozemky to neskončilo, ČEZ se rovněž podílel na přípravě celé infrastruktury částkou 70 milionů korun. Průmyslová zóna VERNE získala v letech 2001 – 2003 celkem tři ocenění vládní agentury CzechInvest, a to dvě v kategorii „zóna s největším společenským přínosem“ a jedno v kategorii „zóna s nejvhodnějším urbanistickým řešením“.

Autor: Ota Schnepp
mluvčí Skupiny ČEZ pro severní a střední Čechy

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz