Kultura Ústecký Z domova Zajímavosti Zprávy podle krajů

Z KULTURY: Teplické jeptišky a osečtí mniši v boji o nejvzácnější relikvii

OSEK – Nová komická opera s názvem „Vepřové schizma“ nás nejprve zavede do Oseka v době, kdy mu panoval Boreš z Rýzmburka, stavitel velkého hradu nad městem a úspěšný válečník. Když se jednoho dne vrátil z boje v Uhrách, přivezl s sebou jako kořist vzácnou věc. Prst sv. Jana Křtitele, který patřil k pokladům poraženého krále Bély. Boreš ho daroval svým zbožným mnichům, které v Oseku usadili jeho předkové, a tím by všechno mohlo v poklidu a míru skončit.

Jenomže jeptišky z konkurenčního kláštera v Teplicích usoudily, že kult sv. Jana Křtitele, patrona vod a lázeňských pramenů, patří výhradně jim. Rozhodly se neváhat a vzít další osud vzácné relikvie do vlastních rukou. Lstí se pokusí získat prst pro sebe, pro svůj klášter a lázně, kterým má tato rarita vábit nové davy hostů a přinášet další a další zisky.

Podaří se jeptiškám mnichy přesvědčit, že prst nepotřebují? Podaří se nahnat jim strach, že je ta podivná věc odvede od pravé zbožnosti? Podaří se ho ukrást? Nebo místo svatého prstu dostanou něco, co si zaslouží mnohem víc?

Pokud se chcete pobavit a zasmát na účet hašteřivých jeptišek holdujících alkoholu, útlocitných mnichů, kteří jen tak tak odolávají ženské rafinovanosti, namyšleného Borše, který se považuje za největšího hrdinu všech dob, nebo speciálního teplického reklamního vepře, který mluví a propaguje lázně, kudy chodí; neváhejte a přijďte na premiéru nové buffo opery skladatele Jana Zástěry a libretisty Martina Budka.

Operu nastudoval soubor Collegium hortense a představí ji 12. května od 18.00 hodin v Rokokovém sále teplického zámku a v neděli 13. května od 17.00 hodin v Letním sále oseckého kláštera.

Autor: Petr Šíla

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz