Kultura Počasí Technika Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

ZAUJALO NÁS: Žlutý pyl není z řepky… říká to ředitel teplické Botanické zahrady Petr Šíla

TEPLICE – Botanická zahrada Teplice je místem, na které se obracejí návštěvníci s nejrůznějšími dotazy ohledně pěstování rostlin, ale i získávání informací z této oblasti. V současnosti opět hýbe mezi lidmi téma pylu.

Nelze si nevšimnout nánosu žlutého prachu na karoserii aut, oknech domů a bytů, zkrátka na všech předmětech vystavených vnějším vlivům. Vzhledem k nízkým srážkám nedochází k jeho splavení, a pokud náhodou zaprší – na loužích se objeví typické žluté skvrny. Většina lidí má jasného viníka – je květen, kvete řepka. Řepka je žlutá a pyl taky – viník dopaden.

Jenže většina lidí dopadla špatného viníka. Brukev řepka olejka je opylována hmyzem a nepotřebuje plýtvat drahocenným pylem, který by měl zbytečně pokrývat lidské artefakty. „Navíc je její pyl těžký a lepkavý, aby se mohl snadno přichytit na opylovače,“ říká kurátor zahrady Jan Ptáček. Velké množství pylu produkují rostliny, které opylování nechávají na větru. Jistota, že se pyl dostane na stejný druh je menší než v případě hmyzího opylovače, a proto tyto rostliny vytváří pylu hodně, aby se zvýšila jejich šance.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Již se pomalu blížíme k našemu viníkovi – začátkem května vytváří samičí šištice jehličnany, které produkují ohromné množství pylu, který se šíří do okolí. „Zveme všechny návštěvníky k nám do zahrady. Stačí si vybrat k pozorování jakýkoliv jehličnan a jemným dotykem o větev uvidíte oblaka pylu,“ říká ředitel zahrady Petr Šíla. A dodává: „Případní zájemci z řad škol si u nás mohou objednat program o nahosemenných rostlinách, který je zaměřen právě na jehličnany a jim příbuzné rostlin“. Začátkem května je to zejména pyl smrku a borovice, ale přidávají se i další pěstované druhy jehličnanů. „Všem pak doporučujeme mít přehled v pylovém kalendáři, případně sledovat pylové zpravodajství,“ uzavírá téma Petr Šíla.

Novinky a nadcházející akce jsou k dispozici na webových stránkách www.botanickateplice.cz, aktuality můžete sledovat na našem Facebooku a Instagramu. Pochlubte se nám s fotografiemi z vaší návštěvy. Označte nás jako @botanickateplice.

Zdroj: Botanická zahrada Teplice

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz