Kultura Sport Ústecký Z domova Zajímavosti Zdravotnictví Zprávy podle krajů

Hvězdný tým poběží Mattoni 1/2maraton v Ústí nad Labem, podpoří zdravotní klauny

ÚSTÍ NAD LABEM – Tradiční běžecký svátek se vrací do krajského města. V sobotu 21. září se na devátém ročníku Mattoni 1/2Maratonu Ústí nad Labem postaví na start několik tisíc nadšených běžců a také „hvězdný tým“, který sestavila a na trať štafety vysílá Filmová kancelář Ústeckého kraje.

Během největší běžecké akce na severu Čech, které se pravidelně účastní špičkoví sportovci i ti, kteří běží pro radost, letos nastoupí i tzv. „hvězdný tým“. Ten je sestavený ze známých tváří a osobností a poběží na podporu dobročinné organizace Zdravotní klaun. Na trať se tak postaví ambasadorka zdravotních klaunů herečka Petra Bučková, herečka Petra Hřebíčková, režisér Dan Svátek a  známý ústecký spisovatel Josef Formánek.

Na podporu zdravotní klaunů bude možné přispívat v rámci sbírky na serveru https://www.darujme.cz/vyzva/1201088, kde je založena dárcovská výzva na projekt zdravotních klauniád pro děti pod názvem „Hvězdný běh pro radost“. Dary se tak dostanou na transparentní účet organizace Zdravotní klaun. Přispět je možné také přímo v den závodu na stánku Ústeckého kraje. Samotná sbírka je otevřená od 13. září až do 6. října.

V sobotu 21. září 2019 ve 13.30 proběhne v rámci Mattoni 1/2maratonu Ústí nad Labem autogramiáda „hvězdného týmu“ na stánku Rodinného stříbra Ústeckého kraje. Od 15 hodin potom můžete slavným osobnostem držet palce v samotném závodě, který zdolají jako štafetový tým.

„Zdravotní klauni přinášejí radost a smích do nemocnic, kde je ho nejvíc potřeba. Odvádějí obrovský kus důležité práce a my chceme využít této příležitosti, abychom na jejich činnost a na projekt Zdravotní klaun upozornili. Po domluvě s Filmovou kanceláří Ústeckého kraje půjde veškerý výtěžek sbírky na podporu aktivit zdravotních klaunů přímo zde v Ústeckém kraji,“ řekla Petra Bučková. „Sama jsem pracovala jako zdravotní klaunka v nemocnicích 12 let, proto vím, proč chci přispět, proč běžím. Poběžím pro ten úsměv, pro tu chvíli, kdy se i nemocnice rozzáří, když tam přijde kolega s červeným nosem a promění atmosféru. Kdy se bolest zmírní, protože úsměv je silnější,“ doplnila Bučková.

„Posláním zdravotních klaunů je tvořit uvolněné prostředí nejen ve zdravotnických zařízeních, přinášet radost a dobrou náladu na místa, kde se jich příliš nedostává. Jsem rád, že můžeme takto podpořit smysluplnou věc,“ dodává Zdeněk Matouš, náměstek pro regionální rozvoj.

Zdravotní klaun je dobročinná organizace s národní a mezinárodní působností, která od roku 2001 pomáhá dětským i geriatrickým pacientům procházet procesem léčby s úsměvem. V České republice působí 86 profesionálních zdravotních klaunů, kteří pravidelně navštěvují 62 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 2 hospice. V Ústeckém kraji se s nimi můžete setkat v nemocnicích v Chomutově, Mostě, Ústí nad Labem a Děčíně.

Více o projektu Zdravotních klaunů na www.zdravotniklaun.cz

Zdroj: Ústecký kraj

Jan Vraný
Majitel agentury jan.vrany@jvpress.cz
http://www.jvpress.cz

Napsat komentář